Analóg keverő pultokról

Az analóg keverő pultokban a bemeneti és a kimeneti jel folytonos, kvantálás nélküli. A bemeneti késleltetése 0 ms, hiszen analóg módon történik az összegzés és így a válasz idő is késleltetés nélküli lesz míg a digitális keverőknél egy minimális késleltetés a jelfeldolgozás miatt szinte mindig lesz, bár mára ez a késleltetés sok esetben nem észrevehető.

SSL9000 keverőpult

Az analóg keverő pulton történő mixing/keverés esetében sokszor máshogy viszonyul a felhasználó, mint digitális konzolon történő keveréskor, emiatt a munkafolyamat hatékonyabb is lehet bizonyos esetekben.

Olcsóbb analóg keverő pultok egyik legnagyobb problémái, hogy bemeneteik jelerősítéskor jobban zajosodnak, míg a drágább kategóriákban kevésbé zajosodik és tisztább a hangzás.

Elterjedt analóg keverő pult gyártók pl.:

SSL (Solid State Logic)

Yamaha

Tascam

Presonus

Mackie

Behringer

Analóg keverő pultok.

Analóg keverő főbb részei bemeneti oldalon:

Kimeneti oldalon:

Érdekesség:

Az analóg keverő pultok ugyebár analóg áramkörökből épül fel. Az elektronikai áramkörök saját karakterisztikákkal rendelkeznek (pl.: tranzisztor, tekercs, kondenzátor stb..) Az így épített elektronika összességében is egyedi hangzással bír, ezáltal olyan jelek jöhetnek ki az eszközből, amit mondjuk modellezéssel csak közelíteni tudunk.

Az analóg jelek ugyebár időben folytonos jelek, és feszültség értékei sem kötöttek, nem kvantáltak(nincsenek értékekhez kötve), mint ahogy 0 és 1 között is végtelen szám létezik. Ezeknek a felvételekor pl.: egy hangkártyával a folytonos jelből adott időnként vesz csak mintát. Ha mondjuk két nem szinkronban levő egyforma hangkártyával rögzítjük, a felvételt, akkor bizony a két felvételen nem egyforma időben történik a mintavételezés, így a két felvétel nem lesz egyforma.

Kis János avatar

Posted by